Eğitim Faaliyetleri

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı içerisinde Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Çevre Bilinci Eğitimi Projesi kapsamında 157 okulda 53.188 öğrenciye ulaşılmıştır.

Eğitime gidilen okullara geri dönüşüm materyalleri dağıtılmış ve İlaçlama, Çöp konteyneri gibi ihtiyaçları da giderilmiştir.

Eğitimler sonrası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından, Adana Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisine götürülen öğrencilere evsel nitelikli atıklardan oluşan metan gazından elektrik enerjisi üretimi yerinde anlatılarak geri dönüşümün önemi ve verilen eğitimlerin daha verimli olması sağlanmıştır.

Teknik gezi ardından Adana Büyükşehir Belediyesine bağlı Gondol Marina bölgesinde yer alan, Kıbrıs Savaşında kullanılan çıkarma gemisi, savaş tankı, gözlem uçağı ve replika balık müzesine tarihi-turistik bir gezi düzenlenmiştir.

Çevre Bilinci Eğitimleri kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından Recep Birsin Özen Ortaokulunda düzenlenen ve Ulusal basında da yer alan, atıkların para yerine geçtiği geri dönüşüm kermesinde gün içerisinde 700 litre bitkisel atık yağ ve 50 kg atık pil toplanmış ve atıklar kullanılarak yapılan tasarım yarışmasında dereceye giren öğrenciler Belediyemiz tarafından ödüllendirilmiştir.

2017- 2018 Eğitim Öğretim yılı içerisinde eğitime gidilen okulların katkısı ile 12.030 kg atık pil ve 4.575 Litre bitkisel atık yağ toplanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalara gönderilmiştir.

Eko- okul kapsamında proje yürüten anaokulları başta olmak üzere “ Gidemediğin yer senin değildir” sloganıyla İlimizin en uzak ilçe ve köy okullarına ulaşılmaya çalışılmış ve ihtiyaçları giderilmiştir.

  • 2015-2018 yılları arasında toplam 140.000 adet öğrencimize Çevre Bilinci Eğitimi verilerek, 400.000 adet kişisel temizlik ekipmanı ve 100.00 adet eğitim materyali dağıtılmıştır.